Genom att ozonsanera ett soprum tar man bort de lukter och bakterier som skapas där. Om man vill göra detta i sin bostadsrättsförening eller liknande, finns det flera saker man måste tänka på:
När ozonbehandlingen utförs ska ingen vara inne i soprummet.
Man måste även vänta två timmar efter behandlingen innan man går in i rummet igen. Därför måste det skyltas att soprummet ozonbehandlas under viss tid, eller så måste man se till att tillträde omöjliggörs, genom att programmera soprummets låssystem så det är låst under behandlingstiden. Bästa tiden att utföra behandlingen är på natten när soprummet inte används.
Vi rekommenderar att ni använder vår modell OS2, med en extern timer för att kunna styra exakt när generatorn är igång. Med fördel kan smarta lösningar som Plejd användas för automatisering.
Tänk på att temperaturen i soprummet har stor inverkan på ozonsaneringen. Den optimala temperaturen för en ozonbehandling är 20 grader. När det är kallare går processen långsammare och ozonets egna lukt dröjer sig kvar längre efter att behandlingen är avslutad. I gengäld sprider sig lukter mindre när det är kallt vilket gör att soprummet luktar mindre på vintern jämfört med på sommaren. Detta tillsammans innebär att det är en god idé att anpassa schemat efter årstid.
Ozonrenaren behöver monteras på en hylla högt upp så ozonet sprids bra, för det är en tung gas. Ozonrenaren bör monteras på ett sådant sätt att ingen kan ändra inställningarna och heller ingen klåfingrig gäst kan ta bort den. Ni kommer även att behöva en extern timer, inpluggad i skyddat uttag, där ingen kan nå timern eller ändra inställningar.
Soprummet behöver också ventilation – annars kan inte eventuella biprodukter vädras ut på ett bra sätt. Helst ska ventilationen gå att stänga av under saneringen.
Ozon ”sliter” på vissa typer av material om de utsätts för ozon dagligen. Gummi kan börja torka och vissa metaller börja rosta, så det är viktigt att inte behandla i onödan. Dosen ozon och behandlingstid avgörs i samråd med oss. Det kan t.ex. räcka med 15 min/natt.
Det finns riktvärden satta av Arbetsmiljöverket gällande hur mycket ozon det får finns i ett utrymme där en person ska befinna sig. Högsta tillåtna ozonkoncentration som produceras av luftrenare är 0,05 PPM (parts per million), högsta värde för exponering i 8 timmar, 6 dagar i veckan är 0,1 PPM och det högsta värdet för exponering i 15 minuter är 0,3 PPM. Genom att planera ozonbehandlingen till tider på dygnet när boende inte har tillgång till soprummet, och det är maximalt med tid efter behandlingen innan någon har tillgång, kan man säkerställa att ingen utsätts för för hög koncentration av ozon.
En ozonrenare som används regelbundet i ganska kraftigt belastade rum behöver service emellanåt:
Börja med att kontrollera var tredje månad, ev. kan servicen göras glesare, t.ex. varje halvår eller en gång per år. Det man ska kontrollera är att ozonplattan är ren från damm, genom att skruva upp och ta höljet. Damm på ozonplattan sätter ner funktionen, så den ska torkas ren eller blåsas av med tryckluft. När höljet redan är avtaget, undersök även om rost har bildats inne i maskinen. Finns det rost inuti kan det indikera att miljön är för fuktig och att man bör använda en avfuktare därinne. Det kan även indikera att för hög halt av ozon har använts till för liten yta, eller att behandlingarna genomförts för ofta. Ring och rådgör tidsintervaller med oss om du är tveksam. Kontrollera även att filteret på baksidan ser rent ut – ev. skräp eller döda bananflugor måste torkas bort, så luftintaget fungerar optimalt.
Vi kan nu erbjuda hjälp med installation – av ett företag som samarbetar med OzonStockholm. Kontakta oss så kontaktar vi dem.
För mer information om hur du tar bort lukter i soprum och liknande, kontakta supporten på OzonStockholm:
Vårt kontor finns på Arenavägen 33, precis intill Globen (Avicii Arena) i Stockholm. Du är varmt välkommen att besöka oss för att hyra eller köpa direkt över disk. Hitta till oss!
Vi har öppet måndag–fredag kl. 9–17. När du är på plats ringer du 08-400 127 34, så kommer en medarbetare ut och möter dig. Välkommen!
Sorry but your payment has failed. Please try again if still problem call us to solve it for you:
08-400 127 34
Or use our contact form at the bottom of page to mail us.